Dzisiaj wielka jest rocznica!

Dzisiaj wielka jest rocznica
Jedenasty Listopada!
Tym, co zmarli za Ojczyznę
Hołd wdzięczności Polska składa.

11 listopada, obchodzimy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli nasz kraj wyzwolił się spod panowania zaborców: Rosji, Prus i Austrii. Przez ponad wiek Polska nie istniała na mapie świata. Żył jednak naród, jego kultura i obyczaje.

 

 Ojczyzna – kraj, który człowiek uważa za swój własny, dlatego że się w nim urodził i mieszka lub mieszkał przez dłuższy czas, lub dlatego że czuje się z nim emocjonalnie związany z powodu pochodzenia, związków rodzinnych i przywiązania do pewnych wartości.

Dlaczego jestem dumna, że jestem Polką???

Jestem dumna z tego, iż jestem Polką. Polska przeszła trzy rozbiory –   język, kultura i POLSKA nadal istnieją. W Polsce, wychowało się wielu sławnych ludzi, między innymi : Maria Skłodowska – Curie, Lech Wałęsa, Karol Wojtył- papież Jan Paweł II, Fryderyk Chopin i wielu, wielu innych. Jest ona chyba jedynym państwem, które przeżyło tak wiele i nadal istnieje. Nasi przodkowie zawsze ją bronili i nie pozwalali na to, aby ich kraj, który teraz jest naszym domem, zniknął. Bronili jej, a teraz my powinniśmy ją bronić, a nie wstydzić się tego, że jesteśmy Polakami. Wręcz przeciwnie – powinniśmy się tym szczycić. Polska to nasz kraj, nasz dom, nasza ojczyzna. Wielu ludzi jej nie docenia. Od pokoleń każdy człowiek, kiedy tylko coś zagrażało Polsce stanął w jej obronie, nawet u boku największego wroga. Słyniemy z tego, że nasz kraj jest najbardziej tolerancyjnym. Wielu ludzi wyjeżdża za granicę, aby znaleźć pracę. A kiedy ją znajduje, mało kto wraca do swej ukochanej ojczyzny, mało kto o niej w ogóle pamięta. Ja jestem dumna z tego, że jestem Polką.

 Co roku Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada w Polsce obchodzone jest bardzo uroczyście.

– przed domem wywieszamy flagę
– uczestniczymy w mszy świętej
– wykonujemy symbole narodowe takie jak: flaga, godło, kotylion
 – w tym dniu odbywają się specjalne defilady, które prowadzone są przez główne ulice.
– organizowane są także koncerty, na których można usłyszeć patriotyczne piosenki, wykłady tematyczne czy inscenizacje historyczne. 
Wiktoria Kamińska

 

Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918).
Co roku Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada w Polsce obchodzone jest bardzo uroczyście. W większych miastach (m.in. w Warszawie, Łodzi) w tym terminie odbywają się specjalne defilady, które prowadzone są przez główne ulice. Ponadto w święto organizowane są także koncerty, na których można usłyszeć patriotyczne piosenki, wykłady tematyczne czy inscenizacje historyczne. 
Jakub Kozarek

 

Ojczyzna jest dla mnie bardzo ważna, jest to kraj lub okolica, w której mieszkamy. Jako osoba patriotyczna znam symbole swojego kraju oraz jestem osobą wierząca. Za kraj w którym mieszkam oddałabym wszystko bez zastanowienia. W Polsce święto niepodległości obchodzimy 11 listopada, tego dnia na ulice miast wychodzą ludzie ciesząc się, że nasze państwo po 123 latach niepodległości może być wolne. W naszej stolicy – Warszawie odbywa się Marsz Niepodległości przechodzący przez centrum tego miasta.
Oliwia Gluma

 

11-ego listopada obchodzimy w Polsce ,,Narodowe Święto Niepodległości”. W tym dniu świętujemy odzyskanie niepodległości przez naszą ojczyznę, czyli na przykład wywieszamy patriotyczne biało-czerwone flagi, organizujemy marsze niepodległościowe, odprawiane są msze w intencji naszego kraju oraz pod pomnikami bohaterów narodowych przynosimy kwiaty jako wyraz naszej wdzięczności. Narodowe Święto Niepodległości jest symbolem ogromnego sukcesu, na który złożyły się wysiłki kolejnych pokoleń Polaków, ale również symbolem jedności, solidarności i współpracy całego społeczeństwa. To wartości szczególnie ważne dzisiaj, w tak trudnych dla naszego społeczeństwa czasach.

Jedenasty listopada 1918r
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.
Julia Radyk