Młodzi w akcji- Projekt zakończony!

 
 

Zacznijmy od tego, czym jest w ogóle MWA+. A jest to nic innego jak projekt o nazwie ,,Młodzi w Akcji+”. MwA+ to ogólnopolski program, którego celem jest zachęcenie uczniów do podejmowania działań na rzecz swojego najbliższego otoczenia przez realizację projektów społecznych. Zespoły uczniów podczas trwania programu wybierają ścieżkę tematyczną, zgodnie z którą tworzą własny projekt. A w tym semestrze mogli mi. in. nauczyć się debatować o sprawach lokalnych, stworzyć reportaż o swoich sąsiadach czy zaplanować rozwój najbliższej okolicy razem z jej mieszkańcami. Niestety tym razem całość odbyła się zdalnie. 

Cały udział trójki uczniów naszej szkoły zaczął się od pierwszego październikowego spotkania, jeszcze w 2021 roku. W czasie jednego semestru (październik 2021 – marzec 2022) zespoły uczniowskie z całej Polski mogły tworzyć własne projekty społeczne. Uczestnicy naszej szkoły postanowili z pośród trzech kategorii zaprezentować debatę uczniowską na temat problemów młodzieży XXI wieku. Podczas jej działań stworzyli anonimową ankietę dotyczącą zagrożeń wśród młodzieży. Pokazało to, że uczniowie borykają się z problemami  lub napotykają je w swoim otoczeniu, mimo iż w rzeczywistości próbują je ignorować, ukryć. Następnie twarzą w twarz rozmawiali z grupą składającą się z dwóch najstarszych klas z naszej szkoły o ankiecie i o ogólnej  wiedzy w temacie który wybrali. W między czasie wykonywali zadania na specjalnej platformie stworzonej przez organizację CEO (Centrum Edukacji Obywatelskiej). Na sam koniec, dodatkowo w czasie ferii reprezentowali naszą szkołę w warsztatach e-skejpowych, również zorganizowanych przez CEO 

Ostatnim etapem udziału, w tym projekcie 3 marca było podsumowanie. Polegała ona na tym, że zrobiliśmy przegląd tego co udało nam się stworzyć podczas całego przedsięwzięcia. Wysyłaliśmy również wraz z innymi grupami zdjęcia zrobione przez nas np. Ulubionego miejsca w szkole czy nawet nas samych.

Tekst w całości został opracowany przez uczestniczkę projektu Oliwię Petruś uczennicy klasy VIII. W skład zespołu wchodzili również Julia Brzezińska oraz Jakub Kozarek. Za zaangażowanie i współpracę bardzo dziękuję-Julianna Wdowiak.