19 maja, 2022

Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek

      Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja od 1985 roku. Święto to, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek oraz zwiększanie  zainteresowania książką.
W ramach obchodów święta bibliotek 10 maja na sali gimnastycznej w SP Orzeszków odbyło się przedstawienie teatralne pt.: „Wyobraźnia” Przedstawienie to było przeznaczone dla najmłodszych odbiorców ze szkół podstawowych gminy Wińsko. Sponsorem przedstawienia był Gminny Ośrodek Kultury w Wińsku.  Podczas spektaklu dzieci mogły się dowiedzieć jak niezwykła książka zupełnie odmieni życie dziewczynki, która dotąd w ogóle nie lubiła czytać. Światy które dzięki niej odwiedziła pokazały jej, że wyobraźnia to niezwykły dar i ogromna siła, którą każdy z nas może w sobie odkryć. Bohaterami spektaklu byli Piotruś, który uwielbiał czytać książki oraz Ola, która jest zdania, że to nuda i strata czasu. Ten kontrast sprawił, że widz już od początku przedstawienia był w stanie utożsamić  się z jedną ze stron. Podczas przedstawienia mali  widzowie wraz z bohaterką  mieli szansę uratować porwaną przed laty księżniczkę. Czekała ich podróż w czasie i między światami gdzie spotkali przesympatycznego kosmitę – mieszkańca Dgabgulganety i średniowiecznego rycerza.
Dzieci towarzyszyły głównej bohaterce w wędrówce przez kolejne strony i rozdziały książkowej opowieści, momentami przejmując nawet role jej przewodników.
Spektakl podkreślał wartości, które można wynieść z  książek, zarówno edukacyjne i rozrywkowe ale także ich nieocenioną moc rozwijania wyobraźni.
Na zakończenie dzieci mogły posłuchać fantastycznej opowieści o drzewach, lesie i zwierzętach tam żyjących od pana A. Posackiego – Leśniczego Leśnictwa Orzeszków. W trakcie opowieści dzieci zadawały pytania, na które nasz gość chętnie odpowiadał.