„Marzenia się spełniają. Tylko mocno, mocno, mocno w nie wierz”

13 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie Sali Gimnastycznej przy Szkole Podstawowej im. Jana Markiewicza w Orzeszkowie. 

Szkoła od początku swojego istnienia miała małą salkę sportową, nienadającą się do uprawiania większości dyscyplin sportowych. Od wielu lat, ówczesna dyrektor szkoły Kazimiera Gomułka, a następnie obecny dyrektor Dariusz Kucner zabiegali o wybudowanie nowej sali. Wójt Gminy Jolanta Krysowata-Zielnica i pracownicy Urzędu Gminy starali się pozyskać środki zewnętrzne, po wielu staraniach udało się zdobyć ogromne dofinansowanie na nowoczesną, a przede wszystkim samowystarczalną energetycznie halę sportową.

Spełniły się marzenia uczniów, dyrektorów i wszystkich zaangażowanych w sprawę. Budowa ruszyła, uczniowie z zapartym tchem śledzili postęp prac budowlanych, nie mogąc doczekać się lekcji wychowania fizycznego w nowym obiekcie.

Okres budowy był bardzo trudny, przypadł na pandemię Covid-19, jednak, po 15 miesiącach intensywnych prac, budowa została ukończona.

Sala od kilku miesięcy jest użytkowana przez uczniów orzeszkowskiej szkoły, oficjalne otwarcie, z powodu ataku Rosji na Ukrainę, zostało przełożone z marca na czerwiec. Pomimo trudnej sytuacji udało się uroczyście otworzyć naszą halę sportową i podziękować wszystkim, którzy byli zaangażowani w powstanie tego obiektu.

Podczas otwarcia swoją obecnością zaszczycili nas między innymi: Poseł na Sejm RP – Pan Paweł Hreniak, Wojewoda Dolnośląski – Pan Jarosław Obremski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego – Pan Tymoteusz Myrda, Wójt Gminy Wińsko – Pani Jolanta Krysowata-Zielnica, a także burmistrzowie, wójtowie, samorządowcy z sąsiednich miast i gmin. Obecni także byli dyrektorzy, kierownicy i pracownicy jednostek administracyjnych Gminy Wińsko, przedstawicieli instytucji z sąsiednich gmin, radni, sołtysi, ksiądz proboszcz Jan Mazur, mieszkańcy Orzeszkowa i okolicznych miejscowości.

Po części oficjalnej zaproszeni goście obejrzeli pokaz karate i mieszanych sztuk walki Zaprezentowany przez Akademię Sportów Walki GOK1 ze Ścinawy oraz odbyły się rozgrywki sportowe o puchar Marszałka Województwa Dolnośląskiego i Wójta Gminy Wińsko. W rozgrywkach sportowych wzięły udział drużyny ze szkół podstawowych gminy Wińsko.

Pani Wójt Jolanta Krysowata – Zielnica pokrótce opowiedziała o staraniach o salę i trudnym czasie budowy. Każdy z przemawiających podkreślał, że budowa orzeszkowskiej sali jest doskonałym przykładem spełniających się marzeń.