Kwiecień to miesiąc, w którym wiele szkół i przedszkoli dołącza do akcji Niebieskie Igrzyska. W tym roku przystąpiło do niej aż 1862 placówek. To wspaniałe, że tak wiele osób jest świadomych istnienia spektrum autyzmu oraz szerzy wiedzę na ten temat. Niebieskie Igrzyska mają pokazać, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości.

Szczególnym dniem w naszej szkole poświęconym tej tematyce był 30 kwietnia, kiedy to uczniowie i wszyscy pracownicy szkoły uczestniczyli w uroczystym zakończeniu  trwającego w naszej placówce Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu. Rozpoczęliśmy tradycyjnie przemarszem ulicami Orzeszkowa. Wszyscy ubrani na niebiesko z powiewającymi niebieskimi balonami dotarliśmy na boisko, gdzie miały odbyć się gminne biegi przełajowe. Pani Aneta Krawiec – prezes UKS oraz Dyrektor Szkoły Dariusz Kucner dokonali uroczystego otwarcia Igrzysk. Wraz z zawodnikami biegów z innych szkół, dumnym krokiem przeszliśmy wokół boiska, po czym życząc im powodzenia wróciliśmy do szkoły. Na sali gimnastycznej czekały już na nas kolejne atrakcje. Na początku z wielką radością odśpiewaliśmy hymn Niebieskich Igrzysk oraz wysłuchaliśmy prelekcji na temat tego, w jaki sposób odbierają świat osoby ze spektrum. Następnie uczniowie podzieleni na grupy wykazywali się różnymi umiejętnościami na poszczególnych stacjach zadaniowych:

  • pokonywali tor przeszkód,
  • rozwiązywali łamigłówki,
  • tworzyli niebieskie plakaty,
  • poddawali próbie swoje zmysły.

Wszyscy robili sobie pamiątkowe zdjęcia w niebieskiej fotobudce, a chcąc odpocząć od świetnej zabawy udawali się do strefy relaksu. Na zakończenie otrzymali niebieskie wstążki, które przywiązali do szkolnego ogrodzenia, aby każdy mieszkaniec dostrzegł, że solidaryzujemy się ze wszystkimi osobami w spektrum autyzmu. Co roku uczestnicząc w marszu i ozdabiając otoczenie szkoły na niebiesko dajemy wyraźne świadectwo naszej empatii, szacunku i akceptacji. Pamiętamy także na co dzień, aby zauważać
i rozumieć ich potrzeby oraz wspierać kiedy tego potrzebują.

Wszystko odbywało się w atmosferze wzajemnego szacunku, tolerancji i świetnej zabawy. Zorganizowane dla naszych uczniów atrakcje pogłębiły ich integrację oraz wzmocniły więzi. Gratulujemy wszystkim uczestnikom. Dziękujemy uczniom i nauczycielom za udział, zaangażowanie i świetną zabawę. Pamiętajmy, aby Dzień Osób ze Spektrum Autyzmu trwał caaaaaaaały rok