Kampania 19 dni. Dołączamy do wydarzenia!

460842512_933132122192841_6517868486285109104_n

Dołączamy do ważnego wydarzenia! Szkoła Podstawowa im. Jana Markiewicza w Orzeszkowie po raz pierwszy weźmie udział w Kampania 19 dni ✅ Działania w tym roku poświęcone są zwiększeniu wrażliwości i empatii u osób młodych, a także budowaniu bezpiecznej dla każdego przestrzeni, również tej wirtualnej 🟩Będzie się działo!

To nie jest żart. To przemoc! 🚨
Kilka słów o temacie przewodnim naszej Kampanii 19 dni!
💬 „Ej, no nie obrażajcie się – to tylko żart!” 💬 „Ale sztywniak z Ciebie, nie znasz się na zabawie!”
Brzmi znajomo? Słyszeliście kiedyś takie zdanie, a może sami je wypowiedzieliście? Czy żartowanie z innych osób może być przemocą?
ABSOLUTNIE TAK❗️
Przemoc może przybierać różne formy. Niektóre z nich są łatwe do rozpoznania – kiedy ktoś kogoś kopie lub szarpie, mamy do czynienia z przemocą fizyczną. Gdy krzyczy i wyzywa, najczęściej mówimy o przemocy psychicznej lub słownej. Jednak istnieją również inne formy przemocy, o których nie możemy zapominać.
❗️ W grupach rówieśniczych szczególne miejsce zajmuje wykluczenie społeczne – ignorowanie, odrzucanie, celowe izolowanie – które rani równie mocno jak przemoc fizyczna. ❗️ Nękanie – wyśmiewanie, obrażanie, złośliwe komentarze – gdy są powtarzane, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia psychicznego i życia osób, które tego doświadczają. ❗️ Ponadto, wiele form przemocy może przenosić się do Internetu, przyjmując postać cyberprzemocy.
„No ale to tylko zabawa, chcieliśmy się pośmiać, nikt nikogo nie chciał skrzywdzić!…” – czy takie tłumaczenia mogą usprawiedliwiać przemoc?
ABSOLUTNIE NIE❗️
💡 Tegoroczną Kampanię chcemy poświęcić zwiększaniu wrażliwości i empatii u osób młodych, a także budowaniu bezpiecznej dla każdego przestrzeni, również tej wirtualnej 🙂 . Kampania to przestrzeń do rozmowy o przemocy rówieśniczej: jak ją rozpoznać, jakie są jej skutki i co możemy zrobić, by jej przeciwdziałać.
Razem możemy zbudować świat bez przemocy. Jesteście z nami?