Certyfikat Aktywnego Udziału w Kampanii „19 dni przeciw przemocy wobec dzieci i młodzieży”

Szkoła Podstawowa im. Jana Markiewicza w Orzeszkowie-001

Z dumą informujemy, że nasza szkoła – Szkoła Podstawowa im. Jana Markiewicza w Orzeszkowie – została wyróżniona certyfikatem za aktywny udział w Kampanii „19 dni przeciw przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” pod hasłem: „Ej, to nie jest żart. To jest przemoc!”.

W dniach 1–19 listopada 2024 roku społeczność naszej szkoły podjęła szereg działań mających na celu zwiększenie świadomości na temat przemocy oraz promowanie wartości takich jak szacunek, godność i bezpieczeństwo.

Najważniejsze działania w ramach kampanii:

  • Pomarańczowa Akcja – uczniowie i nauczyciele nosili pomarańczowe elementy ubioru, symbolizując sprzeciw wobec przemocy.
  • Lekcje i warsztaty wychowawcze – tematyka obejmowała prawa dziecka i metody rozpoznawania przemocy.
  • Konkursy – zwycięzcy: hasło antyprzemocowe: „Szanuj każdego, tak jak siebie samego” – autorstwa Izabeli Ch. z klasy 6; praca plastyczna: „Świat wolny od przemocy” – zwycięska praca autorstwa Jana B. z klasy 1.
  • Webankieta – społeczność szkolna (uczniowie, rodzice, nauczyciele) wspólnie wybierała najlepsze prace konkursowe.

Zwycięskie hasła zostały już zaprezentowane i zaakceptowane jako ozdoba element edukacyjny, który zostanie wyeksponowany na stopniach schodów szkolnych i będzie  przypominał o przesłaniu kampanii: szanujmy siebie nawzajem i dbajmy o bezpieczeństwo każdego.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom oraz rodzicom za zaangażowanie i wsparcie tej ważnej inicjatywy. Wspólnie pokazaliśmy, że przemoc nie ma miejsca w naszej szkole!