Bez wątpienia rok szkolny 2019/2020 zaliczyć można do wyjątkowych. W minionym roku uczniowie, rodzice i nauczyciele stanęli przed nowym i niezwykle trudnym wyzwaniem, przed jakim postawiła nas wszystkich pandemia COVID-19. Konieczność zastosowania edukacji zdalnej było dla wszystkich niełatwą zmianą. Niemniej, mimo tych trudnych doświadczeń, szkoła, uczniowie, rodzice oraz nauczyciele stanęli na wysokości zadania. Możemy zatem pochwalić się wieloma sukcesami osiągniętymi nie tylko w czasie zajęć stacjonarnych, ale również w trakcie trwania edukacji zdalnej (w dziedzinach, w których było to możliwe).

Szkoła brała udział w wielu różnorodnych akcjach np.: „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” – związanej ze zbiórką zniczy, w zbiórce artykułów spożywczych dla podopiecznych z Klasztoru Sióstr Maryi Niepokalanej, akcji „Pola nadziei” – działania na rzecz Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci, oraz akcji „Góra Grosza”. Oprócz tego uczniowie brali udział w inicjatywach proekologicznych, takich jak „Sprzątanie świata”, „Dzień Ziemi”, angażowali się również w zbieranie  baterii czy nakrętek. Uczniowie zerówki brali udział w programie „Skąd się biorą produkty ekologiczne” oraz „Kubusiowi przyjaciele natury”. 

Ponadto uczniowie naszej szkoły brali udział w licznych konkursach i zawodach sportowych. Były to między innymi:  Konkurs wiedzy o Rosji „Białe Noce” „Bezpieczeństwo w Internecie – internetowy wirus”, „Bezpiecznie na wsi”, „Nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz”. Zdalnie odbyły się też takie konkursy jak „Konkurs wielkanocny”, „Warzywa i owoce zjadamy, dużo energii mamy”, „Pocztówka dla przyjaciela”, „Sport to zdrowie”, „Konkurs recytatorski Poezji Karoliny Kusek”, „Mały Plusik”, „HIV nie wybiera, Ty możesz”, „W niewoli nałogów”, „Wiersze znane i lubiane”. 

Uczniowie klas starszych brali udział w wielu konkursach językowych, takich jak „Komiks w języku obcym”, „Mój ilustrowany słowniczek obrazkowy”, „Lust auf Lesen”, „Konkurs Kolęd i Piosenek Niemieckojęzycznych”, „Idiomy obrazkowe”, „Zdolny Ślązaczek” i wiele innych.

Osiągnęliśmy również świetne wyniki w zawodach sportowych. W rozgrywkach Halowej Piłki Nożnej drużyna SP Orzeszków, reprezentowana przez chłopców, zajęła III miejsce, natomiast we wszystkich pozostałych zawodach zajęliśmy II lokatę na podium. Ponadto dzieci wszystkich klas mogły spotkać się i wziąć udział w treningu prowadzonym przez Tomasza Jaworskiego.

Szkoła zadbała również o podtrzymywanie tradycji – konkurs bożonarodzeniowy, jasełka, wigilie klasowe, wieczór kolęd, mikołajki, bal karnawałowy, odwiedzenie cmentarza z okazji Święta  Zmarłych, utrwalanie postaw patriotycznych – uroczystości szkolne związane ze świętami państwowymi takimi jak Święto Odzyskania Niepodległości 11 Listopada czy akcja śpiewania hymnu narodowego.

Dzieci korzystały z wielu wyjazdów i wycieczek. Były to między innymi: wyjazd do Hydropolis we Wrocławiu, do ExploraPark – Parku Nauki i Techniki w Wałbrzychu,  Parku Rozrywki – Energylandia oraz na Dolnośląski Festiwal Nauki do Wrocławia, gdzie uczniowie uczestniczyli w wykładzie „Czy maszyny mogą myśleć?”. Były też organizowane wyjazdy na przedstawienia „Pan Tadeusz”,  „W krainie Króla Lwa”, „W krainie Narnii”. Dzieci miały również możliwość oglądać w szkole przedstawienie pt. „Baśń o Smoku Wawelskim”. Wyjazdów i wycieczek z pewnością byłoby dużo więcej, niestety plany dotyczące  tej formy edukacji pokrzyżowała pandemia.

Dzieci w szkole w Orzeszkowie korzystały również z wielu innych atrakcji: „Nietypowa lekcja przyrody”, „Warsztaty Ekologiczne” prowadzone przez E. Smutyło z Fundacji Edusilesia. Brały udział w mini projekcie – „Festiwal modelarski”.

Ponadto szkoła brała udział w akcji „Trzymaj Formę”, „Zachowaj trzeźwy umysł”. Nasi uczniowie korzystali z zajęć edukacyjnych w ramach programu unijnego „Uczymy się dla siebie – nowoczesna edukacja w Gminie Wińsko”. Nauczyciele mogli skorzystać za szkoleń, m.in. „Substancje psychoaktywne a młodzież” oraz „Wykorzystanie multimedialnych środków w pracy nauczyciela”.

Organizowaliśmy też, jak co roku, atrakcje z okazji Dnia Pluszowego Misia, ognisko integracyjne klas I – III, apele z okazji pasowania na ucznia, pasowania na przedszkolaka, z okazji Dnia Nauczyciela, Dnia Babci i Dziadka. Dzieci zachęcone były również – poprzez stronę szkoły – do tworzenia upominków z okazji Dnia Matki. Ponadto szkoła zorganizowała również zdalnie Dzień Autyzmu.

To tylko najważniejsze osiągnięcia, z których jesteśmy bardzo dumni. Zwłaszcza, że trudna sytuacja wymagała ogromnego nakładu pracy, sił i zaangażowania zarówno od uczniów, jak i rodziców oraz nauczycieli. Dlatego też pragniemy podziękować im wszystkim za cierpliwość, zdyscyplinowanie, wytrwałość, które ogromnie przyczyniły się do udanej współpracy w tych trudnych warunkach. Szczególne podziękowania należą się Pani Joannie Dumańskiej, Annie Ożga, Małgorzacie Kozarek, Monice Sakowskiej, Annie Kasjan, Ewie Grunt, Gabrieli Kamińskiej, Magdalenie Radyk, Aleksandrze Żurawskiej, Monice Rzeszowskiej, Izabeli Popielarz, Katarzynie Paczkowskiej, Katarzynie Ogrodowicz, Małgorzacie Wincenciak-Podbuckiej, Renacie Bilskiej, Irenie Leśnej. 

Wyróżnieniem honorujemy również Państwa: Ewelinę i Grzegorza Płachta, Darię i Damiana Płachta, Mariolę i Andrzeja Buzdygan, Magdalenę i Tomasza Golik, Katarzynę i Bartosza Więcek, Ewelinę i Michała Tatarczuk, Katarzynę i Marka Rejmak, Dorotę Żołna i Józefa Błąd.

Szczególne wyróżnienie – Kropelkę Życzliwości otrzymuje Pani Anna Podbucka.

Serdecznie dziękujemy również za wytężoną i pełną poświęcenia pracę Rady Rodziców na rzecz całej społeczności szkolnej.

Życzymy wszystkim wspaniałych wakacji oraz tego, abyśmy w nowym roku szkolnym mogli spotkać się  bezpośrednio  w normalnych warunkach.

 

Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne SP w Orzeszkowie