Jaką szkołę ponadpodstawową wybrać i jak zrobić to mądrze?

         Drodzy ośmioklasiści przed Wami ważny moment w życiu. Stajecie przed wyborem szkoły ponadpodstawowej. Wielu z Was zadaje sobie pytanie : jaki typ szkoły mam wybrać?  W tekście wyjaśniamy, co możecie wybrać oraz podpowiadamy, jak zrobić to mądrze.

Po niedawnej reformie edukacji zmieniła się liczba lat, jaką spędzisz w danej szkole ponadpodstawowej, a także rodzaj jednej z nich.

Po ukończeniu szkoły podstawowej, masz do wyboru:

  • 4-letnim liceum ogólnokształcące
  • 5-letnie technikum
  • 3-letnią szkołę branżową I stopnia

Czym jest szkoła branżowa?

Szkoły branżowe zastąpiły wcześniejsze szkoły zawodowe. Różnią się tym, że po ukończeniu szkoły branżowej I stopnia, możesz kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia i tam zdać maturę, doskonaląc się jednocześnie w tym sam zawodzie.

Również liceum i technikum kończą się egzaminem maturalnym i otrzymaniem świadectwa dojrzałości. Jeśli je otrzymasz, możesz kontynuować naukę na studiach. Bez matury będziesz mógł kontynuować naukę jedynie w szkole policealnej.

Przypominamy: po ukończeniu liceum zdobędziesz wykształcenie średnie ogólne. Dzięki technikum możesz zdobyć tytuł technika (po zdaniu odpowiednich egzaminów). Szkoła branżowa I stopnia umożliwi zdobycie wykształcenia zasadniczego zawodowego i otrzymanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Jak dobrze wybrać szkołę średnią?

Liceum, technikum, czy szkoła branżowa? Co będzie najlepsze?

Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Tak więc po kolei:

Plany na przyszłość:

Zastanów się, czy masz już określone plany na przyszłość. Jeśli chcesz wykonywać konkretny zawód (np. fryzjer, stolarz, mechanik, budowlaniec, kucharz), dowiedz się, czy można się go nauczyć w technikum lub szkole branżowej. Jeśli tak, to właśnie taką szkołę wybierz. Jeśli przyszła praca wymaga skończenia specjalistycznych studiów (np. informatyk, lekarz, nauczyciel, prawnik) – wybierz liceum ogólnokształcące. Tam skupisz się na nauce przedmiotów, które będą najpotrzebniejsze w danym zawodzie.

Zainteresowania

Duże znaczenie przy wyborze szkoły mają zainteresowania. Szukaj szkoły, która może ci pomóc w ich rozwijaniu. Jeśli interesujesz się np. programowaniem, logistyką, poszukaj odpowiedniego technikum. Pasje związane z mechaniką samochodową czy gotowaniem świetnie można rozwijać w szkole branżowej.

 Potrzeba czasu

Możliwe, że jeszcze nie wiesz, co chcesz robić w życiu. Wtedy najbezpieczniej jest wybrać liceum ogólnokształcące, gdzie możesz sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności oraz zastanowić się nad wyborem zawodu. Dopiero potem pójść na studia lub wybrać jakiś kurs zawodowy czy szkołę policealną.

 Temperament i charakter

Przy wyborze szkoły, weź pod uwagę swój temperament i charakter. Jeśli wolisz być w ruchu i lubisz zmiany, zastanów się nad szkołą branżową lub technikum, gdzie będą różnorodne przedmioty i zajęcia praktyczne. Jeśli tak naprawdę nie lubisz się uczyć, nie wybieraj liceum. Lepiej nauczyć się jakiegoś konkretnego zawodu niż wkuwać ogólne przedmioty i żałować pójścia do liceum.

 Samodzielna decyzja

Nie sugeruj się wyborem przyjaciół – to, że koleżanka wybrała jakąś szkołę, nie znaczy, że musisz zrobić to samo! To ma być tylko i wyłącznie twój wybór, a nie np. twoich rodziców. To nie oni ani nie koleżanka będą się za ciebie uczyć w tej szkole.

 Stan zdrowia

Pamiętaj, że na wybór szkoły ma wpływ także stan zdrowia. Do wielu szkół branżowych czy technicznych wymagany jest dobry stan zdrowia. Np. specjalność wojskowa, wymaga znakomitej sprawności fizycznej.

Aspiracje

No i jeszcze jedna rzecz: aspiracje. Marzysz o świetnej pracy i dobrych zarobkach? Nastaw się na solidną naukę, ale niekoniecznie na studiach! Studia nie są dla wszystkich, w dzisiejszych czasach dyplom szkoły wyższej nie gwarantuje dobrych zarobków.

To zaangażowanie i ciężka praca pomogą osiągnąć sukces, nawet jeśli skończysz tylko szkołę średnią. Zdobywanie doświadczenia i odpowiednie kursy oraz solidne przykładanie się do własnego rozwoju to dobry sposób na sukces zawodowy.

Opracowanie na podstawie:

https://dokariery.pl

Link do typów zawodów jakie są aktualnie poszukiwane i rekomendowane przez MEN

https://dokariery.pl/-/w-jakich-zawodach-warto-sie-uczyc-sprawdz-prognoze-men

 

Szanowni Rodzice ,

 

         Wasze drogie dziecko za kilka miesięcy kończy pierwszy etap nauki – szkołę podstawową

i dokonuje wyboru dalszej drogi edukacyjno-zawodowej – szkołę ponadpodstawową. To trudny etap w życiu młodego człowieka. Młody człowiek jakim jest Wasz syn czy córka nie zawsze samo dokona wyboru właściwej dalszej ścieżki edukacyjnej.

I dlatego często Wy – Rodzice znając swoje dziecko możecie go nakierować , wskazać i wspomóc w wyborze dalszej edukacji.

     Ważne jest by pamiętać, że podejmując pierwsze decyzje, a to jest akurat ten moment – wybór kolejnej szkoły uczeń powinien posiadać podstawową wiedzę niezbędną do planowania kariery zawodowej.

    Zapewne nie raz zastanawialiście się, kim będzie Wasze dziecko, gdy dorośnie? Czy będzie zadowolone, szczęśliwe i spełnione zawodowo?  Co doradzić dziecku, aby jego wybory edukacyjno-zawodowe były trafne, aby wybrał tę, a nie inną szkołę?

   Jedną z najważniejszych czynności, którą Wy możecie podjąć, jest rozmowa z waszym dzieckiem o tym, czym chciałoby się zająć w przyszłości, biorąc pod uwagę zarówno wyniki w nauce, jak i cechy osobowości.

Przy wykonywaniu każdego zawodu wymagane jest od człowieka nie tylko posiadanie wiedzy, umiejętności, ale co ważne cech, które pozwolą wykonywać zawód z wielką pasją i zainteresowaniem. Dlatego Rodzicu, aby wybrać najlepszą dla dziecka drogę zawodową, nie zaniedbuj okazji do rozmów ze swoim dzieckiem o jego planach i zainteresowaniach w kontekście przyszłego zawodu.

   Pamiętać należy, że niejednokrotnie pierwsze wyobrażenia o pracy zawodowej młodego człowieka, już kształtują się w okresie dzieciństwa. Często pewne zainteresowanie u dziecka np. samochodami przeradza się w późniejszych latach chęcią wybrania szkoły o kierunku mechanicznym.

    Wasza rola w planowaniu kariery zawodowej dzieci jest nieoceniona i większość z Was chce mieć pewność, że wybory dokonywane przez Wasze dzieci będą trafne i przyniosą satysfakcję w przyszłości.

 

 Drogi Rodzicu, pamiętaj, abyś nie ignorował tematu przyszłej szkoły i wyboru zawodu swojego dziecka, zachęcał go do rozmów o przyszłych decyzjach edukacyjnych, a także zawodowych.

 

Materiał przygotował szkolny doradca zawodowy w oparciu o :

https://www.wup.pl/images/uploads/IV.DLA_BEZROBOTNEGO/a.CLIPKZ_poradnictwo_zawodowe/V.do_pobrania/Jak_pom%C3%B3c_dziecku_w_planowaniu_kariery_edukacyjno-zawodowej-poradnik_dla_rodzic%C3%B3w_uczn%C3%B3w.pdf

Ewa Maćkowska