21 czerwca, 2021

3 MAJA – ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI

 

 

W latach 1788 – 1792 w Warszawie trwały obrady Sejmu Wielkiego, w czasie którego posłowie uchwalili konstytucje. Była to druga na świecie, po Stanach Zjednoczonych i pierwsza w Europie nowoczesna, spisana konstytucja. Zmieniła ona ustrój Rzeczypospolitej, zniosła wolną elekcje i liberum veto, a także wprowadziła monteskiuszowski trójpodział władzy.

Konstytucja nie uchroniła nas przed klęską trzeciego rozbioru, jednak miała przez cały okres zaborów wielkie znaczenia dla całego społeczeństwa. Obejmowała pojęciem „naród” nie tylko szlachtę, ale i mieszczan oraz chłopów, którzy od tej pory mieli trafić pod opiekę prawa i rządu. 

3 maja uchwalono świętem narodowym w roku 1919 i ponownie w roku 1990. W latach okupacji, a potem komunizmu zakazane były obchody rocznicy konstytucji. Od roku 1990 przywrócono to święto narodowe, jest to dzień wolny od pracy.

W tym roku minie 230 lat od uchwalenia konstytucji, nasi uczniowie uczcili okrągłą rocznicę wykonując prace plastyczne związane z tym wydarzeniem.

Świętując ten dzień warto poświęcić chwilę na krótką lekcje historii. Korzystając z okazji zapraszam serdecznie na film edukacyjny z serii „Ożywione obrazy”

 

Wielkość czcionki
Wysoki kontrast