Uroczystość nadania imienia

..Na fundamentach, tych jeszcze z pionierskich lat…

13 czerwca Szkoła Podstawowa w Orzeszkowie miała swój wielki dzień. Uroczystość nadania imienia pana Jana Markiewicza. Człowieka o wielkim sercu i duszy społecznika. Budowniczego wieloletniego jej kierownika; człowieka, który pozostawił ślady w pamięci, nie tylko mieszkańców Orzeszkowa, z którymi w ramię w ramię budował tę szkołę, ale i mieszkańców okolicznych wsi.

Uroczysta msza święta odbyła się w Kościele w Orzeszkowie, a przewodniczył jej ksiądz probosz Jan Mazur, który wyjątkowo ciepło mówił o Patronie, ale i o szkole tej sprzed lat i tej dzisiejszej. Msza odprawiła się w intencji Patrona i wszystkich, którzy przez te ponad 60 lat byli ze szkołą związani i których nie ma już wśród nas. Tacę z mszy przeznaczono dla poszkodowanych w tegorocznej powodzi. Oprawę muzyczną przygotowała młodzież z Małowic, która jeszcze tak niedawno była naszymi uczniami. W podniosłej atmosferze wśród bardzo licznie przybyłych gości, przewodnicząca Rady Gminy Zofia Baranowska i wójt Dariusz Olejniczak wręczyli na ręce dyrektora szkoły uchwałę Rady Gminy o nadaniu imienia Jana Markiewicza Szkole Podstawowej w Orzeszkowie. Na koniec ksiądz proboszcz dokonał poświęcenia sztandaru, a dzieci odśpiewały hymn szkoły. Po mszy świętej wszyscy uczestnicy mszy wraz z pocztem sztandarowym udali się do szkoły. Po przybyciu nam miejsce pan Jerzy Markiewicz – syn naszego Patrona wraz z małżonką Lidią odsłonili tablicę upamiętniającą tę uroczystość, a chwilę poźniej galerię portretów kierowników i dyrektorów od początku istnienia szkoły do dnia dzisiejszego. Po umieszczeniu sztandaru w gablocie, rozpoczęła się część oficjalna. Przemówienia, gratulacje, piękne upominki i wyjątkowo ciepłe słowa pod naszym adresem, wynagrodziły nasz trud i wysiłek. Szczególnie emocjonalne przemówienia wygłosili państwo Lidia i Jerzy Markiewiczowie, ja również poddałam się fali wzruszenia. Łez jakoś nikt się nie wstydził. Przed występem dzieci, kolejne osoby zostały wyróżnione dyplomami Przyjaciela Szkoły: M.Haryk, A.Kasjan, P.Taurowski, T.Krupiak, A.Skoczylas, B.Bilski, M.Watral, a Kropelką Życzliwości p. Dariusz Zaraziński, który jest wszechstronnie zaangażowany w życie szkoły. Natomiast Pani Karolina Kusek i pani C. Ward z USA otrzymały Superkropelki Życzliwości. Pani Karolina Kusek to nasz wielki Przyjaciel, od 10 lat i bardzo mocno zaangażowała się w pomoc w organizowaniu naszej uroczystości. To wybitna poetka tworząca dla bardzo wymagającego odbiorcy – dla dziecka, przez krytyków porównywana do współczesnej Konopnickiej. Od 9 lat w naszej szkole jest organizowany konkurs poświęcony Jej poezji, który cieszy się bardzo dużym uznaniem i zainteresowaniem. Napisała słowa do naszego hymnu „Pionierskie ślady”, a muzykę skomponował Bernard Chmielarz jeden z najpopularniejszych obecnie kompozytorów muzyki rozrywkowej w Polsce.

Pani C.Ward to główny sponsor uroczystości. W jej imieniu wyróżnienie odbierał pan Z.Paluch z Fundacji HPI z siedzibą w Warszawie. Dzięki jej hojności mamy bardzo dobrze zaopatrzoną bibliotekę i mogliśmy przygotować uroczystość z takim rozmachem. Pani Ward to osoba o wielkim sercu, a dzielenie się z innymi sprawia jej ogromną radość. Osobiście nie znamy się, tylko korespondencyjnie, ale jesteśmy mocno związane emocjonalnie. Wszyscy wyróżnieni to osoby bardzo oddane szkole i życzliwe.

Występ dzieci był na wskroś patriotyczny i na pewno nasz Patron, który sam był patriotą i oddanym dzieciom nauczycielem i wychowawcą, byłby z niego zadowolony.

Po części oficialnej mili goście mogli obejrzeć wystawy przygotowane przez organizatorów. Główna wystawa to wystawa poświęcona Patronowi: zdjęcia, kronika z 1946 roku, wspomnienia spisane ręką pana Jana Markiewicza i przeurokliwe wiersze o patronie stworzone przez uczniów i nauczycieli. Do obejrzenia były również: wystawa poświęcona twórczości pani Karoliny Kusek, wystawa staroci, dorobek szkoły i loteria fantowa. Z tej niepowtarzalnej okazji nauczyciele przygotowali kalendarz pt. „Szkoła Podstawowa w Orzeszkowie dawniej i dziś” zawierający zdjęcia z pierwszych powojennych lat prowadzenia szkoły i wywiady z ludźmi, którzy ją tworzyli i tworzą oraz cegiełkę upamiętniającą tę uroczystość. Po zwiedzaniu wystaw goście mogli napić się kawy i zjeść pyszne ciasta przygotowane przez mamy naszych uczniów, obejrzeć pokazy Grupy Odtwórstwa Historycznego Chronos z Wołowa, i wreszcie zakończyć ten pełen dla wszystkich wrażeń dzień zabawa taneczną. Chcę podziękować wszystkim, którzy w różny sposób byli zaangażowani w przygotowanie tej dostojnej uroczystości, trudno jest ich wymienić z nazwisk, ale Oni wiedzą, że jestem im wdzięczna.

Nasza uroczystość przeszła już do historii, a my zaczęliśmy już tworzyć nową, a po nas będą ją tworzyły przyszłe pokolenia. Mamy już swój piękny dorobek, ale wierzymy, że od dnia 14 czerwca 2010 roku nad wszystkimi naszymi poczynaniami będzie czuwał Jan Markiewicz. Chcemy zapewnić, że pokładanych w nas nadziei nie zawiedziemy i dołożymy wszelkich starań, aby kaganek oświaty, który zapalił ponad 60 lat temu pan Jan Markiewicz płonął tym samym blaskiem.

Dyrektor Szkoły Kazimiera Gomułka

Galeria: