KONKURSY, AKCJE, WYCIECZKI I INNE WAŻNE WYDARZENIA W I PÓŁROCZU ROKU SZKOLNEGO 2023/2024  

                                                                                                                                                                

 

 

  Pierwsze półrocze roku szkolnego 2023/2024 dobiegło końca. Zatem warto podsumować efekty pracy w minionym czasie.

 Jak zwykle był to okres wytężonej pracy dla całej społeczności szkoły. Podejmowane były liczne i różnorakie działania w większości organizowane lub koordynowane przez personel szkolny. Nie mogłyby jednak mieć miejsca gdyby nie zaangażowanie uczniów i rodziców. Dało ono piękny efekt ponieważ w wielu konkursach przedstawiciele naszej szkoły odnosili sukcesy. Nawet gdy nie znajdowali się wśród laureatów zasługują na uznanie ponieważ godnie reprezentowali szkołę.

Działania takie jak konkursy (o różnym zasięgu), wycieczki, projekty, spotkania z ciekawymi ludźmi i zawody sportowe miały za zadanie rozbudzić ciekawość, pasje, zainteresowania dzieci, poszerzyć ich horyzonty.

Natomiast akcje charytatywne, apele, uroczystości służyły rozbudowaniu takich pozytywnych cech jak wrażliwość na los innych, empatia. Przyczyniały się do budowania więzi rodzinnych, budziły poszanowanie i przywiązanie do tradycji, czy też kształtowały postawy patriotyczne.

Poniżej znajduje się wykaz najciekawszy i najbardziej efektywnych wydarzeń, sukcesów, i celów jaki przyświecały podejmowanym działaniom.

 

KONKURSY

– „Święty Mikołaj”  ogólnopolski,  konkurs plastyczny.

 – Krajowy konkurs teledysk do piosenki “Mam chusteczkę” Czyściochowo – Ułożenie choreografii oraz nagranie dzieci, wysłanie na konkurs. Konkurs w trakcie rozstrzygnięcia. Efektem była samoocena dzieci po obejrzeniu samych siebie na ekranie.

– Ponadregionalny „Konkurs Piosenki Obcojęzycznej”. Prezentacja piosenki w języku angielskim i niemieckim -II miejsce Magdalena Buzdygan

– Wojewódzki konkurs plastyczny “Zwierzęta chronione dolnośląskich parków krajobrazowych”. Konkurs polegał na zaznajomieniu uczniów ze zwierzętami, które są chronione w parkach krajobrazowych na Dolnym Śląsku. Zadanie konkursowe polegało na wybraniu przez ucznia któregoś ze zwierząt oraz namalowanie. Prace zostały przesłane listem z potwierdzeniem nadania do siedziby placówki organizującej konkurs w Jeleniej Górze. Niestety żaden z uczniów naszej szkoły nie znalazł się w gronie laureatów konkursu. Cel został osiągnięty ponieważ uczniom została przybliżona fauna parków krajobrazowych oraz zwyczaje i styl życia wybranych zwierząt.

– Konkurs wojewódzki „ZDolny Ślązak”.Uczniowie pisali 7 konkursów z 7 głównych przedmiotów. Do etapu powiatowego zakwalifikowała się Antonina Więcek pisząc pracę z  języka polskego. 

– XV edycji powiatowego konkursu plastyczno – językowego dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, „Potrawy Narodowe” . Praca plastyczno – językowa / język niemiecki – potrawy narodowe – II miejsce Dominik Wałecki, klasa 5

– Powiatowy konkurs informatyczny „ Infobystrzaki”- etap szkolny – Uczniowie zmagali się z tworzeniem gier i scenek w programie Scretch. Cel to podniesienie poziomu wiedzy informatycznej, pozytywna rywalizacja.

-Finał powiatowego konkursu informatycznego „Infobystrzaki” –  Udział 6 uczniów .

– Powiatowy konkurs ekologiczny “Odnawialne Źródła Energii”. Konkurs, zorganizowany był przez Szkołę Podstawową nr 2 w Wołowie pod patronatem Fundacji „Zielony Feniks”. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o odnawialnych źródłach energii i ich wpływie na środowisko naturalne, a także inspirowanie uczniów do działań kreatywnych i rozbudzanie wyobraźni. Laureaci: Natan Popowicz – I miejsce i Tymoteusz Girgilewicz – I miejsce, Lena Królikiewicz – udział .

– Okręgowy konkurs plastyczny- “Mój wymarzony zawód, to…”- organizowany przez Dolnośląski Klaster Edukacyjny w Legnic.

– „Chronimy Przyrodę TPD” – konkurs o zasięgu klasowym polegający na zrobieniu pracy plastycznej.

– Konkurs „Najpiękniejszy różaniec”, zasięg między klasowy, konkurs na wykonanie różańca dowolną techniką – Mateusz Golik – 1 miejsce, Natalia i Oliwia Płachta – 2 miejsce, Dorota Płąchta -3 miejsce.

– Szkolny konkurs na ozdobę bożonarodzeniową  – Konkurs polegał na wykonaniu bożonarodzeniowej ozdoby (skrzata, aniołka lub stroika) .

– V Turniej Czytelniczo – Plastyczny. W Turnieju wzięli udział uczniowie klas I-III. Na początku obejrzeli bajkę “Miś Uszatek. Choinka”. Następnie rozwiązali quiz sprawdzający rozumienie treści. Kolejno dzieci układały puzzle, których rozwiązaniem były postacie misiów: Puchatka, Uszatka, Colargola i Gumisiów.  Po wysłuchaniu fragmentów z literatury przez uczennice starszych klas, uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące tekstu. Rozpoznawali także sylwetki misia Yogi oraz Paddingtona oraz je kolorowali. Praca odbywała się w mieszanych grupach sześcioosobowych, które reprezentowali wybrani liderzy. Efekty: integracja zespołów klasowych, szerzenie zamiłowania do książek, rozwój czytelnictwa, pogłębianie pozytywnych relacji pomiędzy uczniami.

 

PROJEKTY I AKCJE

Sadzenie żonkili akcja „Pola nadziei”.  Akcja na rzecz wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.

Akcja „Gwiazdor” zasięg akcji, szkolny.

– Akcja  „Uśmiech pod choinkę”, zasięg akcji, szkolny.

–  Akcja „Paczka pod choinkę” – wewnątrzszkolna zbiórka pieniężna oraz żywnościowa dla wybranych uczniów naszej szkoły.

– Akcja „Narodowe Czytanie 2023”.  Promocja czytelnictwa w postaci akcji „Narodowe Czytanie” to doskonała okazja, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej. W 2023 roku pod czas ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, Polacy w wielu miejscowościach w kraju i za granicą czytali „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. 8 września w wydarzeniu wzięły udział klasy IV–VII z nauczycielami języka polskiego, biblioteki oraz świetlicy. Sześcioro uczniów przeczytało najciekawsze fragmenty „Nad Niemnem”.

– Akcja „Sprzątanie Świata”. W tym roku jak i w latach ubiegłych uczniowie naszej szkoły wyposażeni w worki i jednorazowe rękawiczki, które ufundowało Nadleśnictwo Wołów raz z opiekunami w piątek 15 września wyruszyli, aby sprzątać okolice szkoły i teren naszej wsi. Celem nadrzędnym akcji szkolnej było ukształtowanie postawy odpowiedzialności młodego pokolenia za obecny i przyszły stan środowiska naturalnego. Pogoda nam dopisała, akcja przebiegła sprawnie, wszyscy dobrze się bawili, a efekty pracy uczniów były zadowalające. Nawet nasi najmłodsi podopieczni z „Zerówki” z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w tym przedsięwzięciu i widać było, że wywarło to na nich duże wrażenie.

– Akcja „Dzień Drzewa”. 10 października obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Drzew, zainicjowany przez amerykańskiego Sekretarza Rolnictwa Juliusa Sterlinga Mortona w 1872 roku, aby zachęcić do sadzenia drzew. W Polsce święto obchodzone jest od 2002 roku, a jego celem jest propagowanie sadzenia i ochrony drzew, ekologicznego stylu życia oraz podkreślanie znaczenia drzew w naszym środowisku. 6 października uczniowie klas 4-7 wzięli udział w zajęciach sadzenia drzew prowadzonych przez leśniczego Pana Adama Posackiego. Dowiadując się podczas ich trwania o znaczeniu drzew w kształtowaniu klimatu, produkcji tlenu, dostarczaniu cennych zasobów oraz ich roli w zapewnianiu siedlisk zwierzętom. Posadzono około 200 sosen, a dzień zakończył się ogniskiem.

– Akcja „Dzień bez plecaka”.  Nasza szkoła dołączyła do genialnej inicjatywy znanej jako “Dzień bez plecaka”, która przewiduje dzień bez plecaka w szkołach w całej Polsce. 10 listopada nasi uczniowie wykazali się kreatywnością, szukając dziwacznych zamienników dla swoich zwykłych plecaków. Zeszyty, piórniki, podręczniki i wszystko inne, zostały fachowo włożone do wózków dla lalek, wiader, poszewek na poduszki, koszy na zakupy, a nawet garnków i spodni! To był dzień nieszablonowego myślenia, a nasi uczniowie byli na to gotowi, przepełnieni wyobraźnią i pomysłowością.

– Akcja Zbiórka Kasztanów. Zbiórka kasztanów w naszej szkole trwała blisko dwa miesiące. W tym roku wszyscy nasi uczniowie wraz z rodzicami wykazali się wielkim zaangażowanie. Łącznie zebranych zostało  ponad 2500kg kasztanów. Celem było zebranie funduszy na nagrody w szkolnych przedsięwzięciach oraz integracja zespołów klasowych.

– Wizyta wolontariuszy z Towarzystwa opieki nad zwierzętami w Lubinie – Wizyta wolontariuszy wraz z wyszkolonym psem. Omówienie na czym polega praca w schronisku oraz pokaz sztuczek psa. Ogłoszenie zbiórki karmy i innych potrzebnych artykułów dla podopiecznych schroniska. Celem było uwrażliwienie dzieci na los porzuconych zwierząt. Przybliżenie pracy wolontariuszy. Efektem było zebranie jak najwięcej karmy. Szkoła otrzymała certyfikat Przyjaciela Zwierząt.

– Akcja „Zdrowo jem, więcej wiem”. Ogólnopolska akcja promująca zdrowe odżywianie. Przeprowadzono 6 scenariuszy w tym konkurs na najlepszy rysunek zdrowego śniadania , spotkanie z rodzicami oraz dzielenie się wiedzą z innymi. Akcja nie została jeszcze rozstrzygnięta. Cele były takie aby  dzieci posiadły wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Poznały piramidę zdrowia i to jak ważna  jest aktywność fizyczna.

– Akcja „Serce za odwagę” o zasięgu krajowym. Stworzenie przez dzieci kartek świątecznych dla weteranów II wojny światowej. Celem było kształtowanie w dzieciach postawy patriotycznej, szacunku i pamięci do osób, które walczyły za nasz kraj.  

– Akcja „Wszystkie dzieci zbierają  elektrośmieci”. Zbiórka elektrośmieci – przyniesienie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Cel to podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci, zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

– Akcja – Zbiórka darów dla pań podopiecznych z Klasztoru Sióstr Marii Niepokalanej w Krzelowie – zbiórka artykułów żywnościowych i środków higienicznych. Uwrażliwienie na potrzeby innych, rozwijanie postaw empatycznych i potrzeby niesienia pomocy starszym osobom 

 

 

WYCIECZKI

Wyjazd do Legnicy- Politechnika Wrocławska- realizacja programu mPotęga . Uczestnictwo w zajęciach z programowania i kodowania. Udział w zajęciach na wyższej uczelni, praca z jej wykładowcami.

-Wyjazd do kina w Lubinie  na film „Jak zostać świętym Mikołajem?”

– Wycieczka  WOK w Wołowie na spektakl “Królowa Śniegu” wystawiany przez aktorów Teatru Nowoczesnego w Krakowie. Wycieczka miała na celu upowszechniać kulturę oraz poszerzać znajomość baśni wśród uczniów. Uczniowie mieli styczność z kulturą, uczyli się ją odbierać oraz kulturalnie zachowywać podczas spektaklu.

– Wyjazd na wycieczkę do Wińska do Domu Kultury  z okazji Dnia Misia na przedstawienie “Magiczna Akademia”. Celem było zapewnienie uczniom rozrywki, upowszechnienie kultury oraz integracja.

– Wycieczka na warsztaty zdobienia bombek/Stadion Tarczyński Arena we Wrocławiu.  Cele to poznanie historii bombek i związanych z nimi ciekawostek, zapoznanie z procesem dekorowania bombek, wprowadzenie w okres świątecznych przygotowań, rozwijanie zdolności manualnych oraz kreatywności i pobudzanie wyobraźni poprzez samodzielne ozdabianie bombek. Wycieczka zakończona była posiłkiem w restauracji Mc Donalds.

– Wycieczka do Krakowa. Dwudniowa wycieczka do Krakowa, w czasie której uczniowie jednego dnia poznali Kraków królewski, a drugiego krakowski Kazimierz oraz sylwetki Polaków ratujących Żydów. Wycieczka była żywą, fascynującą lekcja historii.

– Spacer po Wińsku – Śladami społeczności Żydowskiej. Spacer po Wińsku, w czasie którego poznaliśmy przedwojenne Wińsko, a zwłaszcza miejsca związane ze społecznością Żydowską. Ciekawe spotkanie z pasjonatem historii- Panem Bogodarem Zielnicą. Celem było zainteresowanie tematyką historii naszego regionu.

 

APELE I UROCZYSTOŚCI

– Apel z okazji Święta Niepodległości

– Apel z okazji pasowania na ucznia i Dnia Edukacji Narodowej. Program artystyczny przygotowany przez pierwszoklasistów. Powitanie pierwszych klas.

Uczniowie drugiej klasy zgodne ze szkolnym zwyczajem wierszami i piosenkami przywitali uczniów klasy pierwszej  w gronie szkolnej społeczności. Następnie uczniowie klasy 3 wyrazili docenianie dla pracy nauczycieli. Celem była integracja klas oraz wytworzenie życzliwych i serdecznych więzi między członkami społeczności szkolnej. 

– Uroczystość pasowanie przedszkolaka – uroczysty apel, poczęstunek w sali przedszkolnej. Celem było uroczyste przyjęcie przedszkolaków w poczet przedszkola, oswajanie dzieci z występami, rozwijanie umiejętności wokalnych, recytatorskich, aktorskich, promocja przedszkola w środowisku lokalnym, rozwijanie współpracy z rodzicami.

– Jasełka o zasięgu lokalnym “Droga do Betlejem”, jako współorganizatorzy klasy 1,2,3. Każda z klas wykonała taniec lub piosenkę o tematyce świątecznej. Uroczystości towarzyszyła  sprzedaż świątecznych ozdób, słodki bufet. Zebrane pieniędzy przeznaczone będą na doposażenie placu zabaw przy szkole. Celem była też integracja ze środowiskiem lokalnym i promocja przedszkola.

– Mikołajki szkolne. Spotkanie uczniów szkoły z Mikołajem oraz rozdanie paczek.

– Wigilie klasowe. Każda klasa z wychowawcą zorganizowała spotkanie przedświąteczne mające podkreślić wyjątkowość nadchodzących świąt i wprowadzić w świąteczny nastrój.

 

ZAWODY SPORTOWE

– Festiwal biegów przełajowych w Głębowicach – zasięg powiatowy. Jednodniowe wydarzenie sportowe dedykowane dzieciom z klas 0-8. Zdobyte miejsca: II miejsce – Maria Dumańska, Kacper Kozarek, III miejsce – Dominik Wałęcki.

– Międzyszkolna Olimpiada Mikołajkowa – SP w Orzeszkowie w odpowiedzi na zaproszenie SP w Wińsku wybrała delegację z klas 1 – 3 mającą reprezentować naszą szkołę na międzyszkolnych zawodach sportowych w Wińsku.  Zawody w Wińsku nie miały za zadanie wyłonić laureatów, były raczej wspólną zabawą i okazją do integracji.

 

SPOTKANIA

– Pokaz chemiczny – zasięg szkolny. Spotkanie z Mateuszem Łuckim, chemikiem i fizykiem, który w ciekawy i interesujący sposób, angażując do czynnego udziału uczniów, przedstawiał doświadczenia fizyczne i chemiczne.  Celem był wzrost poziomu zainteresowań naukami przyrodniczymi, podniesienie poziomu wiedzy w zakresie chemii i fizyki.

– Spotkanie z piłkarzami Zagłębia – zasięg szkolny. Spotkanie mające na celu (w ramach DZ) rozmowę na temat zawodu piłkarza, mecz z zawodnikami.

– Spotkanie z górnikiem – Panem Krystianem Nurkiewiczem, który opowiedział dzieciom o swojej pracy. Celem było przybliżenie dzieciom pracy górnika.

– Spotkanie z ratownikiem medycznym. Spotkanie z ratownikiem medycznym dzieliło się na część teoretyczną i praktyczną. Na wstępie zaproszony gość przypomniał uczniom numery telefonów do odpowiednich służb i omówił warunki, jakie muszą być spełnione aby udzielić pierwszej pomocy, a także wymienił podstawowe narzędzia do zabezpieczenia. Następnie przedstawił sposoby postępowania w przypadku krwotoku, oparzenia itp. Posługując się fantomem, zobrazował zasady udzielania pierwszej pomocy. Podkreślił także znaczącą rolę defibrylatora w ratowaniu życia. Zaprezentował film “I ty możesz uratować komuś życie”. Kolejno każdy uczeń ćwiczył udzielanie pierwszej pomocy. Uczestnicy spotkania zadawali pytania ratownikowi, na które bardzo wyczerpująco odpowiadał. Na zakończenie uczniowie kolorowali obrazki n/t ratownictwa medycznego.

 

 

INNE CIEKAWE WYDARZENIA

– Piknik Historyczny – zasięg gminny. Piknik był podsumowaniem  działań w ramach projektu  ODL „Edukacyjne impresje – budowanie przestrzeni inspiracji, edukacji, pasji i poznania”. Wydarzenie rozpoczęło się sesją zdjęciową uczestników pikniku. Następnie odbył się pokaz mody z lat 20 tych oraz teleturniej „Jaka to melodia?”, podczas którego dzieci rozpoznawały melodie ze znanych bajek. Następne godziny uczestnicy spędzili na różnego rodzaju kreatywnych warsztatach – tkackich, malowania, wyklejania, robienia zakładek, papieru czerpanego. Uczniowie mogli wziąć udział także w zabawach i tańcach. Dzieci zwiedzały  Izbę Regionalną, gdzie odbywał się  pokaz bajek ze starego projektora- wyświetlacza. Uczniowie zdobyli wiedzę na temat ginących zawodów oraz rozwijali swoje twórcze zdolności uczestnicząc w warsztatach.

–  Jasełka – impreza środowiskowa  w szkole, Gminnym Ośrodku Kultury w Wińsku, kościele w Orzeszkowie i Małowicach

– Nocowanie w szkole. Mikołajkowa noc w szkole miała na celu zintegrowanie uczniów z klas 4-7, umocnić więzi ze szkołą, kształtować umiejętności współpracy w zespole i współdziałania. W programie znalazły się: ćwiczenie o barierach w komunikacji pt.”Wioska DaDu”, Mikołajkowy Escape Room, warsztaty kulinarne.

– Przerwa na babeczkę Rada Rodziców wraz z Samorządem Uczniowskim zorganizowali dla przedszkolaków oraz uczniów naszej szkoły taneczną przerwę. W programie były tańce dla dużych i małych, zabawy andrzejkowe, stoisko, na którym można było zakupić pyszne babeczki z wróżbą. Celem była. integracja uczniów, propagowanie zwyczajów andrzejowych, zachęcanie do aktywnego spędzania czasu wolnego

– Smerfny Dzień Chłopaka. W piątek, 29 września, zorganizowany został Dzień Chłopaka w bardzo nietypowy sposób. Była to akcja „Chłopak przebrany nie będzie pytany”. Wyzwaniem dla chłopców było przebranie się tym dniu w smerfne stroje, a każdy kto był w smerfastycznym przebraniu nie był pytany. Dziewczęta ze Szkolnego Samorządu przygotowały jeszcze kilka wyzwań dla męskich przedstawicieli naszej szkoły, między innymi mieli z zasłoniętymi oczami narysować swój smerfny portret, powtórzyć na zasadzie głuchego telefonu sekwencję ruchów, a także wybrany został najsmerfniej przebrany chłopak. Ponadto organizator wydarzenia, tj. Samorząd Uczniowski, obdarował wszystkich chłopców w szkole słodkim upominkiem z najlepszymi oraz najpiękniejszymi życzeniami. Celem była integracja uczniów, pogłębianie przyjacielskich relacji, czerpanie radości ze wspólnej zabawy, kształtowanie umiejętności współdziałania i współpracy w zespole, propozycje ciekawego spędzenia wolnego czasu

– Święto Niepodległości. Przypinanie kotylionów przed mszą z okazji Święta Niepodległości w kościele w Małowicach.

– Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie klas II- VI rozwiązywali zadania wymagające znajomości tabliczki mnożenia, wybraliśmy klasowego mistrza tabliczki mnożenia, były nagrody. Celem było podniesienie poziomu znajomości tabliczki mnożenia, zachęcenie do jej uczenia się.

– Ognisko klas IV- VI – Ognisko klas IV- VI w ramach realizacji programu mPotęga. Potęga programowania. Celem było podniesienie poziomu wiedzy matematyczno- informatycznej

– Granie w główkowanie – gra terenowa w ramach realizacji programu- mPotęga. Uczniowie rozwiązywali zadania matematyczne po wcześniejszy odnalezieniu – rozszyfrowaniu miejsca ich schowania. Celem była dobra zabawa i podniesienie poziomu wiedzy matematycznej oraz chęci do nauki tego przedmiotu.

– Tydzień programowania i kodowania. Zajęcia informatyczne, filmy dydaktyczne i konkursy z nagrodami. Cele to dobra zabawa oraz podniesienie poziomu wiedzy o programowaniu i kodowaniu.

– Warsztaty bożonarodzeniowe. Tworzenie wraz z rodzicami ozdób bożonarodzeniowych na jarmark bożonarodzeniowy. Cel to integracja z rodzicami.

– Wydarzenie pozaszkolne. Prezentacja kolędy “Gore gwiazda Jezusowi” wraz z układem tanecznym na Orszaku Trzech Króli w Wińsku. Reprezentowanie i promocja szkoły na imprezie zewnętrznej, wdrażanie do wystąpień publicznych, rozwijanie umiejętności taneczno – aktorskich, integracja środowiskowa.

– Dzień Wolontariusza. Prezentacja filmu tematycznego, rozmowa n/t pomocy innym, różnych form poświęcania swojego wolnego czasu na rzecz działań w służbie innym. Cele to uwrażliwienie na potrzeby innych osób, kształtowanie  zachowań empatycznych i potrzeby niesienia pomocy.

– Dzień Dziwaka. Uczniowie przyszli do szkoły przebrani w nietypowe, dziwaczne stroje. Omawiali swoje przebrania.

 

 Na szczególną uwagę, docenianie i podziękowania zasługuje również prężnie działająca Rada Rodziców, której członkowie  aktywnie wspierają szkołę  i podejmują kreatywne działania na jej rzecz, starając się uprzyjemnić i uatrakcyjnić uczniom czas w niej spędzany.

Opracowała
Marta Szwiec- Pater