Jak efektywnie uczyć się języków obcych?

Jak efektywnie uczyć się języków obcych? Jak to zrobić, żeby było ciekawie, efektywnie i szybko? Niektórzy twierdzą, że talent do nauki języków obcych się ma lub nie – to cecha wrodzona. Faktem jest, że jedni uczą się obcej mowy szybciej, inni wolniej, ale nauczyć może się – przy odrobinie chęci i zaangażowania – każdy. Jest kilka prostych sposobów.

  • Powtarzanie to klucz do sukcesu – aby coś zapamiętać na zawsze, trzeba to powtórzyć minimum kilka razy w różnych odstępach czasu.
  • Systematyczna nauka jest szczególnie ważna, jeżeli dopiero rozpoczyna się naukę nowego języka.
  • Języka obcego uczymy się po to, żeby się komunikować. A że większość komunikacji polega na rozmowie, to bardzo ważne jest, żeby od samego początku uczyć się poprawnej wymowy i mówić jak najwięcej. Nieważne czy będzie się mówiło do siebie, swojego psa czy do native speakera. Po prostu należy się starać mówić.
  • Nauka języków obcych nie polega na siedzeniu nad nudnym podręcznikiem, wręcz przeciwnie powinna być ciekawa. Są dziesiątki interesujących interaktywnych kursów – czy to w formie programu na CD czy to w formie wersji cyfrowej płatnej .
  • Nie można nauczyć się niczego nowego, jeżeli nie popełnia się błędów. Jeżeli nie mówimy lub nie piszemy w języku docelowym tylko dlatego, że się boimy popełnienia błędu, to nigdy się go nie nauczymy. Nie wolno bać się popełniać błędów.
  • Należy wzmacniać swoją motywację – dzięki temu łatwiej i skuteczniej będziemy się uczyć. Pamiętajmy o kiju i marchewce (kara i nagroda – co stanie się, gdy sie tego nie zrobi, a co zyska się jeśli to się zrobi).
  • Zaleca się używanie map myśli – to naturalny sposób w jaki pracuje nasz mózg (asocjacje), wzmaga kreatywność, nie stwarza limitów tak jak linearne notatki.
  • Inną metodą nauki obcych słówek jest korzystanie z małych karteczek. Na jednej stronie piszemy polskie słowo – na odwrocie – obcy odpowiednik. Takich karteczek możemy zrobić niezliczoną ilość i uczyć się dzięki nim wszędzie – są na tyle małe, że możemy nosić je w kieszeni i wyjmować w tramwaju, w toalecie, w windzie, w kolejce do kasy w supermarkecie. To bardzo efektywna metoda uczenia, bo nie wymaga obecności drugiej osoby, która nas „przepyta” ze słówek .Możemy sami przekładać karteczki, czytając słówko i wymieniając w myślach jego odpowiednik w drugim języku, a następnie sprawdzając, czy dobrze zapamiętaliśmy. Korzystając z tych samych karteczek możemy sprawdzać się w obie strony – czytać słówka polskie i wymieniać w myślach obce bądź odwrotnie. Możemy także sukcesywnie zmniejszać liczbę karteczek, odkładając te słówka, które już dobrze znamy.
  • Odmiany czasowników, czasy, rodzajniki, zaimki, przyimki i wiele innych zagadnień tego typu mogą spędzić sen z powiek. Ale jeżeli rozdzieli się sobie te zagadnienia na małe, łatwe do przełknięcia kawałki, to okaże się, że to wszystko wcale nie jest takie trudne. Należy się skoncentrować się na jednym czasie, opanować go i dopiero wtedy zabrać się za drugi, skoncentrować się na odmianie czasowników wzorcowych, a potem nauczyć się wyjątków.
  • Istnieje zasada 80/20, która oznacza , że znajomość 20% liczby słów pozwala na zrozumienie 80% tekstów czy rozmów. Najczęściej używanych słów warto nauczyć się już na początku nauki nowego języka.
  • Nauka zawsze jest najbardziej efektywna, jeżeli idzie w parze z zabawą. Poleca się słuchanie piosenek w obcym języku, śpiewanie/rapowanie do utworu w języku obcym, tłumaczenie piosenki – poprawia się w ten sposób swój akcent, osłuchuje się z językiem, poszerza słownictwo, uczy się mnóstwa przydatnych zwrotów.
  • Oglądanie filmów z oryginalną ścieżką dźwiękową z napisami w języku docelowym to jeden z najbardziej efektywnych sposobów na osłuchanie się z językiem, poznanie codziennego języka wraz z użytecznym slangiem . Ponadto, podczas oglądania nikt nie będzie raczej przerywać, żeby sprawdzić nowe słowa, więc trzeba je zrozumieć z kontekstu i myśleć od razu w obcym języku. Filmy z napisami można też wykorzystać przy pracowaniu nad swoim akcentem – po prostu powtarzać razem z aktorami kwestie starając się jak najdokładniej naśladować ich akcent.
  • Każdy uczący się języka obcego powinien oglądać w Internecie materiały wideo w języku docelowym – większość telewizji ma swoje strony internetowe, na których publikują różne materiały wideo. Można także znaleźć specjalne materiały wideo dla osób, które uczą się języków obcych.
  • Doskonałe efekty przynosi oglądanie bajek lub programów dla dzieci – są o wiele łatwiejsze do zrozumienia, bo są w końcu skierowane do dzieci. Na Youtube można znaleźć setki bajek w wielu językach.
  • Godne polecenia jest tez czytanie książek, komiksów, blogów – są najłatwiejsze do zrozumienia. Jak już się lepiej opanuje nowy język, można zacząć czytać książki. Czasami można znaleźć uproszczone wersje książek (łatwiejsze słownictwo, prostsze konstrukcje, usunięte detale) przeznaczone dla osób uczących się danego języka obcego. Blogi zazwyczaj nie są pisane zbyt trudnym językiem i ich czytanie to świetny sposób na połączenie nauki języka obcego z poszerzaniem wiedzy np. na temat jakiegoś hobby.
  • Słuchanie radia w obcym języku przynosi niewiarygodnie duże sukcesy. Niektóre radia mają nawet specjalne audycje dla osób uczących się języka obcego (np. brytyjskie BBC czy amerykańskie VOA News).
  • I wreszcie podróżowanie do obcego kraju – to najlepsza metoda na szybką naukę. Samo wyjście na zakupy to okazja na nauczenie się kilkunastu nowych słówek.

Ewa Nowak, doradca metodyczny jezyków obcych i nauczyciel języka niemieckiego