„Mała książka – wielki człowiek”

Projekt „Mała książka – wielki człowiek”

 

                    Uczniowie klasy pierwszej naszej szkoły otrzymali Wyprawki Czytelnicze przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Celem jej jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci. W skład wyprawki wchodzą:
– książka „Pierwsze abecadło”, zawierająca teksty najlepszych polskich autorów dziecięcych m.in. M. Musierowicz, A. Onichmowskiej czy J. Twardowskiego:
– broszura informacyjna dla rodziców „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” w formie poradnika radzącego, w jaki sposób wspierać dziecko w nauce czytania, a także będąca zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki. Dopełnieniem pakietu jest kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

                    Umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, przeradzająca się w przyjemność czerpaną z lektury zarówno czytanej przy pomocy najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie jest niezwykłą przygodą. Rozwijana od najmłodszych lat może stać się „uzależnieniem” na całe życie. Książki pozwalają zdobywać wiedzę, rozwijają wyobraźnię, rozbudzają wrażliwość na drugiego człowieka. Miłość do książek i pasja do czytania umiejętnie kształtowana i towarzysząca uczniom na co dzień, mogą stać się prawdziwą przyjemnością.

             Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.